Najwi臋ksze atrakcje turystyczne odwiedzaj膮cy Powiat Inowroc艂awski znajd膮 przede wszystkim w Inowroc艂awiu, Kruszwicy i Pako艣ci.
W powiecie inowroc艂awskim znale藕膰 mo偶na wiele cennych zabytk贸w pami臋taj膮cych czasy pocz膮tk贸w pa艅stwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami. Na uwag臋 turyst贸w zas艂uguje przede wszystkim Kolegiata pw. 艣w. Ap. Piotra i Paw艂a w Kruszwicy, zbudowana na pocz膮tku XII w. z granitowych i piaskowcowych cios贸w, jeden z najlepiej zachowanych zabytk贸w architektury roma艅skiej w Polsce. Z tego samego okresu pochodzi ko艣ci贸艂 pw. Imienia Naj艣wi臋tszej Marii Panny - najcenniejszy zabytek Inowroc艂awia, jeden z najstarszych ko艣cio艂贸w na Kujawach. Czasy 艣redniowiecza pami臋ta te偶 niepisany symbol Kruszwicy - Mysia Wie偶a stoj膮ca na wzg贸rzu zamkowym u nasady P贸艂wyspu Rz臋powskiego. Stanowi ona pozosta艂o艣膰 zamku obronnego z XIV w. Nazwa wie偶y wywodzi si臋 z legendy o okrutnym kr贸lu Popielu, kt贸rego tu w艂a艣nie zjad艂y myszy. Wyj膮tkowym i cennym zabytkiem sakralnym jest Kalwaria Pakoska zwana te偶 Kujawsk膮 Jerozolim膮. Jest jedn膮 z najstarszych i drug膮 co do wielko艣ci po Kalwarii Zebrzydowskiej. Pochodzi z XVII wieku. Sk艂ada si臋 z Ko艣cio艂a Ukrzy偶owania i 25 kaplic prezentuj膮cych styl barokowy. Na uwag臋 zas艂uguje tak偶e ko艣ci贸艂 pw. 艣w. Miko艂aja w Pieraniu. Najstarsze wzmianki o parafii pochodz膮 z XIV w. Obecna unikatowa drewniana bazylika zosta艂a wzniesiona w latach 1732 - 34. W ko艣ciele znajduje si臋 m.in. s艂yn膮cy cudami obraz Matki Boskiej z Dzieci膮tkiem tzw. Matki Boskiej Piera艅skiej pochodz膮cy prawdopodobnie z 1520 roku.
聽Mi艂o艣nicy przyrody znajd膮 w po艂udniowej cz臋艣ci powiatu najcenniejsze w Polsce ostoje l臋gowe ptak贸w wodnych i b艂otnych. Dla ich ochrony, a tak偶e w celu zabezpieczenia warto艣ci historycznych Nadgopla zwi膮zanych z pocz膮tkami pa艅stwa utworzony zosta艂 Nadgopla艅ski Park Tysi膮clecia. Cz臋艣膰 parku jest obj臋ta 艣cis艂膮 ochron膮 rezerwatow膮, pozosta艂y obszar to park krajobrazowy. NPT tworzy obszar p贸l uprawnych, 艂膮k i pastwisk, las贸w, bagien, trzcinowisk i innych nieu偶ytk贸w oraz jezioro Gop艂o i jeziora Skulskie. Wyst臋puje tu ponad 700 gatunk贸w ro艣lin. Spo艣r贸d ptactwa wodnego najliczniej wyst臋puje tu 艂yska, perkoz, krzy偶贸wka i g臋gawa. Gnie藕dzi si臋 tu kilka gatunk贸w silnie zagro偶onych wygini臋ciem, w Nadgoplu odnotowano dwa gatunki wymienione w 艣wiatowej Czerwonej Ksi臋dze: bocian bia艂y i bielik oraz 21 gatunk贸w zagro偶onych w skali europejskiej. Jezioro Gop艂o i wyrobiska potorfowe zamieszkuje 25 gatunk贸w ryb. W臋gorz, sandacz, leszcz, p艂o膰, kr膮p, kara艣, karp, to艂pyga s膮 najcz臋艣ciej po艂awianymi rybami przez rybak贸w i w臋dkarzy. 聽Natomiast z my艣l膮 o przyjemnym i po偶ytecznym sp臋dzaniu czasu w ost臋pach le艣nych powiatu inowroc艂awskiego, wytyczono i oznakowano 艣cie偶k臋 przyrodniczo le艣n膮. Ten edukacyjny szlak 艂膮czy dwa rezerwaty przyrody - Balczewo i Rejn臋. 艁膮czna d艂ugo艣膰 szlaku wynosi 7,4 km, w tym odcinek ok. 3 km preferowany do zwiedzania pieszego. Na ca艂ej trasie wyznaczone zosta艂y przystanki tematyczne - miejsca, warte uwagi. 艢cie偶ka wiedzie te偶 obok obszar贸w chronionych: rezerwatu "Balczewo" - utworzony dla zachowania miejsc l臋gowych ptak贸w wodnych i b艂otnych, szczeg贸lnie 偶urawi oraz rezerwatu "Rejna" - utworzony w celu ochrony wisienki stepowej, unikalnej ro艣liny reliktowej. Osobliwo艣ci膮 tego rezerwatu jest te偶 dziewi臋膰si艂 bez艂odygowy i sasanka polna. Wi臋cej na temat atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, jakie warto odwiedzi膰 na terenie powiatu inowroc艂awskiego znale藕膰 no偶na na stronie g艂贸wnej powiatu: www.inowroclaw.powiat.pl